Węgry {wychodzą|wynikają|pochodzą|idą} z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

Prasówki

Duński Saxo Bank jak co roku dał swoich 10 szokujących prognoz na najpodobniejszy rok. Tym jednocześnie eksperci instytucji przewidują m.in., że Węgry wyjdą z Grupy Europejskiej, Donald Trump przegra wraz z Republikanami wybory prezydenckie w USA, a Rosja stanie się… wygranym w istoty zielonej i czarnej energii.

Węgry wychodzą z UE, a Trump przegrywa wybory. Znany bank wydał 10 szokujących prognoz

 

Szokujące prognozy Saxo Banku to zagadnienia, które potrafiły wstrząsnąć światem
Bank co roku ostrzega przed mało prawdopodobnymi, ale niedocenianymi zdarzeniami
2020 r. według Saxo będzie trwał pod znakiem „gruntownej zmiany status quo”
Tradycją już są „szokujące prognozy” ekspertów z Saxo Banku – duńskiego banku inwestycyjnego. Jak podkreślają autorzy raportu, jest obecne „szereg mało prawdopodobnych, a często niedocenianych zdarzeń, których materializacja mogłaby wstrząsnąć rynkami finansowymi”.

Saxo podkreśla przy tym, iż nie są to jego oficjalne prognozy rynkowe – prawdopodobieństwo ich wystąpienia wynosi 1 proc. Zarazem bank przypomina, że pytania o najsilniejszym zysku – szokujące dla świata – wtedy ostatnie chwila spodziewane. Jak wyjaśnił Steen Jakobsen, główny ekonomista Saxo:

Uważamy, iż w 2020 roku niemal pod jakimś względem tematem przewodnim będzie istotna zmiana status quo. Rok ten pewno być jak wielkie wahadło, wydobywające się w toku przeciwieństw dotyczących polityki w miejscu ogólnym, polityki finansowej i finansowej, a też – co równie istotne – ochrony środowiska. W kontekście szeroko rozumianej polityki znaczyłoby to nagłą porażkę populizmu, zastąpionego zmierzaniem do „uzdrowienia” zamiast do podziału społeczeństwa. W odniesieniu do pisania polityki potrafiło więc oznaczać, że banki centralne zejdą na dalszy plan, i że nawet kilka znormalizują stopy procentowe, podczas gdy rządy przejmą ich rolę w dziale kosztów połączonych z infrastrukturą i polityką klimatyczną.

Oto 10 najbardziej szokujących prognoz Saxo Banku na 2020 r.:

1. Rosja głównym wygranym w istoty zielonej i czarnej działalności
W 2020 r. OPEC i Rosja, wyczuwając spowolnienie produkcji ropy z łupków w Kształtach Połączonych w kontraktu z brakiem zwrotu z lokacie w tym sektorze, wezmą z przygód i zapowiedzą istotne dodatkowe cięcia produkcji ropy w naszych krajach. Zbiegnie się obecne w sezonie z inną rundą IPO Aramco, zapewniając pożądany poziom wyceny przez inwestorów spoza Arabii Saudyjskiej. Będzie obecne zaczęciem dla rynku, a walka o pokrycie krótkich sytuacji i planowanie funduszy hedgingowych do pokrycia niezabezpieczonej ekspozycji na szersze wartości spowodują, że cena ropy Brent powróci do stanu 90 dolarów za baryłkę. W Rosji zaprezentuje się to koniecznym zwycięstwem nie wyłącznie dla Rosnieftu, lecz jeszcze dla finansów publicznych, w których próg rentowności budżetu na 2019 r. składał się na wartości ropy Urals 49 dol. za baryłkę. Akcje Rosnieftu, największej rosyjskiej spółki naftowej, wzrosną o 50 proc.

Też w 2020 r. sektor ekologicznej – zielonej – energii ucierpi na skutek zbyt wielkiego szumu medialnego i złych zwrotów z lokacie. Natomiast w moc kolejnych zaangażowań w dziale polityki klimatycznej podejmowanych przez kraje rozwinięte polityka długoterminowa skoncentruje się na rowerach elektrycznych i rozwiązaniach minimalizujących emisję zanieczyszczeń w samochodach. Rosja odniesie korzyści na obydwu frontach: po pierwsze jak najszybszy na świecie dostawca używanego w samochodach palladu, natomiast w 2019 r. odnotowującego drinki z najodpowiedniejszych produktów na zbytach surowców. W 2020 r., gdy demokraci przejmą Biały Budynek oraz wraz z Indiami zaostrzą normy emisji, nastąpi dalszy rozwój wartości tego metalu.

Po drugie, Rosja weźmie na odstąpieniu od kobaltu i zwiększeniu wykorzystywania niklu na targu akumulatorów pojazdów elektrycznych. W 2020 r. popyt na nikiel gwałtownie wzrośnie. Rządy krajów rozwiniętych zapewnią dopłaty do sprzedaży pojazdów elektrycznych, i najwięksi niemieccy producenci samochodów rozpoczną w wszyscy rozwijać produkcję, by zapewnić długoterminowe dostawy akumulatorów. Podczas gdy Indonezja zdecydowała się na miara eksportu rudy niklu od stycznia 2020 r., aby wesprzeć krajowe huty, rosyjski koncern MMC Norilsk Nickel nabierze wiatru w żagle w efekcie zwiększonego popytu i ogromniejszych cen i także jak w sukcesu Rosnieftu ceny jego akcji wzrosną o 50 proc.

2. Nieoczekiwana stagflacja będzie polecać wartość kosztem wzrostu
Notowany na giełdzie fundusz iShares MSCCI World Value Factor pozostawi FANGS (Facebook, Amazon, Netflix, Google) dużo w tyle, generując wyniki lepsze o 25 proc. Świat zatoczy pełny krąg od momentu zakończenia systemu z Bretton Woods, kiedy odszedł od dolara opartego na złocie do systemu czysto fiducjarnego dolara, w ramach jakiego nie tylko w Kształtach Zjednoczonych, a i na wszystkim świecie zawarto na zbyt biliony USD w postaci kredytów. Każdy etap kredytowy wymaga coraz mniejszych stóp procentowych i jeszcze większych bodźców, aby uniknąć całkowitej blokadzie gospodarki Stanów Zjednoczonych i globalnego systemu finansowego.

Z wycieczki na fakt, iż stopy procentowe odnalazłyśmy się w niskich rejonach skali, a braki w Kształtach Związanych są znaczne i jeszcze rosną, nadchodząca recesja zmusi Fed do rozszerzenia bilansu w sposób przekraczający wszelkie wyobrażenia, aby sfinansować nowe, szeroko zakrojone wydatki fiskalne Trumpa mające wzmocnić infrastrukturę w możliwości na jego reelekcję. Wydarzy się jednak coś ciekawego: płace a wartości zaczną gwałtownie występować w moc, jak pomysły będą brnąć do gospodarki, jak na ironię z względu niewystarczających zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej w wyniku wcześniejszego braku inwestycji. Rosnąca inflacja i rentowności podwyższą z serii koszt kapitału, eliminując z sektora spółki-zombie, ponieważ słabsi dłużnicy będą zabiegać o finansowanie. W otoczeniu ogólnym nastąpi znaczna dewaluacja USD, ponieważ rynek uzna, że Fed będzie tylko przyspieszać ekspansję bilansu, utrzymując jednocześnie bardzo niską stopę referencyjną.

3. Zwrot metody i podwyżki stóp EBC
Europejskie banki odwrócą kierunek swojej polityki, kiedy w 2020 r. indeks EuroStoxx wzrośnie o 30 proc. Pomimo niedawnego wprowadzenia systemu planu na pokłady (tiering), który przyczynił się do minimalizacji negatywnych konsekwencji ujemnych stóp procentowych, banki jeszcze będą zmagać się z dużym kryzysem. Będą musiały się zmierzyć z dużym otoczeniem ekonomicznym i ekonomicznym, ukazującym się strukturalnie bardzo niskimi stopami procentowymi, zaostrzeniem regulacji w ramach pakietu Bazylea IV – co jeszcze dużo obniży stopę zwrotu z kapitału innego banków – oraz walką ze perspektywy przedsiębiorstw z rynku fintech.

Sprawy przyjmą bezprecedensowy obrót również na startu stycznia 2020 r. nowa prezes EBC Christine Lagarde – wcześniej przedstawiająca się za ujemnymi stopami procentowymi – dokona wolty i oświadczy, że polityka pieniężna przekroczyła przewidziane granice. Prezes podkreśli, że utrzymywanie ujemnych stóp depozytowych przez dłuższy moment może poważnie zaszkodzić kondycji europejskiego sektora bankowego. Aby zmusić rządy państw strefy euro, w szczególności Niemiec, do przyjęcia zaangażowań i zastosowania polityki fiskalnej do pobudzenia gospodarki, 23 stycznia 2020 r. EBC odwróci swoją politykę finansową i podwyższy stopy procentowe. Po pierwszej podwyżce w niedalekim czasie nastąpi kolejna, która szybko doprowadzi stopę referencyjną do zera, i do tyłu roku nawet kilka ponad.

4. Rynek energii się nie zazieleni
Relacja notowanego na giełdzie funduszu energii z paliw kopalnych VDE do funduszu energii odnawialnej ICLN wzrośnie z 7 do 12. Przemysł naftowy i gazowy wyszedł z kryzysu finansowego po 2009 r., odzyskując około 131 proc. strat odnotowanych po 2008 r. do minimum w czerwcu 2014 r., jak to Chiny wyciągnęły światową gospodarkę z tradycyjnej recesji kredytowej. Od ostatniego etapu na rynek ten działały negatywnie dwie wielkie siły. Pierwszą spośród nich istniał rozwój produkcji gazu z łupków w Kształtach Zjednoczonych i silne wzrosty w globalizacji łańcuchów dostaw gazu ziemnego za pośrednictwem LNG. Następnie miała miejsce istna amerykańska rewolucja w dziale produkcji ropy z łupków, w efekcie której Stany Zjednoczone stawały się największym producentem ropy naftowej i ciekłych przetworów naftowych na świecie.

Drugą energią był będący kapitał polityczny i społeczny będący za walką ze kolejami klimatycznymi, powodujący znaczny wzrost popytu na energię odnawialną. W rezultacie niższych wartości i zapobiegania przez inwestorów sektora „czarnej” energii wycena akcji firm z części paliw kopalnych wykazała dyskonto w wysokości 23 proc. względem przedsiębiorstw z rynku czystej energii. W 2020 r. nastąpi zmiana prognoz inwestycyjnych, ponieważ OPEC jeszcze dłużej ograniczać będzie wydobycie, produkcja nierentownych amerykańskich koncernów łupkowych zahamuje, a popyt w Azji ponownie wzrośnie. Przemysł naftowy i gazowy w 2020 r. nieoczekiwanie zaprezentuje się wygrany – oraz będzie obecne jednocześnie sygnał ostrzegawczy dla sektora czystej energii.

5. RPA padnie ofiarą długu ESKOM
Kurs USD/ZAR wzrośnie z 15 do 20 po tym, jak świat odetnie RPA linie kredytowe. Bardzo niską wiadomością była reklamę rządu Republiki Południowej Afryki pod wynik ostatniego roku, iż w kontraktu z dalszymi próbami ratowania zmagającej się z problemami spółki energetycznej ESKOM i życia dostaw ruchu w wszystkim kraju przyszłoroczny budżet wzrośnie do ostatniego szczebla od ponad dekady (6,5 proc. PKB), co ma zdecydowane pogorszenie po tym, jak rodzaj zdołał ustabilizować finanse na niemal stałym poziomie -4 proc. PKB w czasu ostatnich kilku lat. Co gorsza, Bank Światowy szacuje, że zadłużenie zagraniczne RPA wzrosło w owym czasie ponad dwukrotnie, osiągając poziom ponad 50 proc. PKB. Fiasko ESKOM pewno być jedyną kroplą, która przeleje czarę dla wierzycieli: potrafią oni stracić chęć dalszego finansowania kraju, który od kilkudziesięciu lat nie jest w mieszkanie uporządkować swoich finansów ani zarządzania. W 2020 r. RPA pociągnie za sobą także również wyjątkowe gospodarki wschodzące o niskiej wiarygodności, przy czym wyniki gospodarek wschodzących będą nadzwyczaj zróżnicowane od lat. RPA postępuje w toku bankructwa.

Zobacz także: W 2020 r. będzie drożej. Ceny prądu wpadną we jakichkolwiek

6. Donald Trump zapowie podatek „America First”, aby obniżyć deficyt handlowy
Opodatkowanie wszystkich przychodów generowanych za granicą zakłóci dostawy i sprawi wzrost inflacji. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich obligacji skarbowych zabezpieczonych przed inflacją w 2020 r. wyniesie 6 proc. dzięki wzrostowi zainteresowania inwestorów w moc wzrostu wskaźnika CPI. 2020 r. rozpocznie się relatywną stabilizacją polityki handlowej po tym, jak administracja Trumpa i Chiny przybędą do zrozumienia w istocie co kilka tymczasowego zawieszenia stoi w kontekście taryf celnych, polityki pieniężnej i kupna produktów rolnych.

Ale teraz na startu 2020 r. gospodarka amerykańska otworzy się dusić: braki w handlu z Chinami nie ulegną istotnej poprawie, a zarazem nie będzie dodatkowy realistyczny wzrost zakupów produktów rolnych przez Chiny. Ze powodu na badania opinii publicznej prognozujące spektakularną porażkę w zestawach prezydenckich w 2020 r. Trump zacznie wykazywać nerwowość, natomiast jego rada w ramach tej deski ratunku spróbuje nowego rozwiązania, aby odzyskać opiekę nad protekcjonistyczną narracją: podatek „America First”. W ramach tej myśli amerykański podatek dochodowy od osób prawnych zostanie całkowicie zrekonstruowany tak, aby sprzyjać prac w Kształtach Zjednoczonych zgodnie z deklarowanymi zasadami „czystego i aktywnego handlu”.

System ten zniesie wszelkie dotychczasowe taryfy, nakładając zamiast tego zryczałtowany podatek od ceny podanej w wysokości 25 proc. na każde przychody brutto na targu amerykańskim generowane z prac zagranicznej. Sprawi to znane protesty ze perspektywy partnerów handlowych, dlatego będą obecne w świadomości stare taryfy w tamtym wydaniu, jednak administracja odpowie, że firmy inne mogą przekazać swoją pracę do Stanów Połączonych w charakteru uniknięcia podatku.

7. W Szwecji zapanuje moment
W Szwecji nastąpi szeroko zakrojona i zdrowa zmiana stanowiska w moc działań na pracę lepszej integracji imigrantów i przeciążonych usług socjalnych, prowadząc do wdrożenia istotnego wpływu fiskalnego i trwałego umocnienia SEK. Jak powszechnie stanowiło toż siedzenie w sukcesu szwedzkiej polityki, też jak na startu lat 90., jak to Szwedzi posunęli się za wysoko w nowoczesnym opodatkowaniu, prowadząc do załamania gospodarki, obecnie spowodowali, że poprawność polityczna w odniesieniu do imigracji trafiła do punktu, w którym społeczeństwo broniło się politycznie niepoprawne.

Rząd ignoruje wielką plus jeszcze będącą liczbę obywateli, którzy kwestionują tę politykę, tym tymże wykluczając ich z całej debaty. Mimo że demokracja parlamentarna powinna zapewniać głos w rozmowie wszystkim grupom istotnej role, główne partie polityczne podjęły nietypową wspólną opinię o zignorowaniu przeciwników imigracji, których liczba przekroczyła już 25 proc. ogółu szwedzkich wyborców. Zarówno uzasadnienie polityków, jak a ich myśli były właściwe: otwartość i równość dla ludzi i zabezpieczenie szwedzkiego otwartego modelu gospodarczego.

Ale każde zbyt daleko posunięte leczenie może przytłaczać, i całe rodzaje muszą istnieć modyfikowalne w sukcesu zmiany okoliczności, żeby mogły bardzo funkcjonować. Inne kraje nordyckie będą przekazywać o „warunkach trwających w Szwecji” jak o zagrożeniu, natomiast nie jak o modelu najlepszych prac. Szwecja odnajdzie się w recesji, i ze powodu na własny status małej, otwartej gospodarki, będzie niezmiernie podatna na całe spowolnienie. To poczucie kryzysu, zarówno społecznego, jak i ekonomicznego, zapewni mandat do zmian.

8. Demokraci wygrają wybory w 2020 r. dzięki głosom osób i milenialsów
Wybory w Kształtach Połączonych w 2020 r. zapewnią demokratom opiekę nad Białym Domem i obiema izbami Kongresu. Akcje dużych organizacji z rynku opieki zdrowotnej i branży farmaceutycznej spadną o 50 proc. Sondaże na 2020 r. nie wyglądają obiecująco dla Trumpa, też jak lud. Marginalny wyborca Trumpa w 2016 i 2020 r. jest zniszczony i biały, czyli przylega do grupy demograficznej, która zanika w klasach względnych, ponieważ najliczebniejszym pokoleniem Amerykanów są obecnie milenialsi, a więc osoby w wieku 20-40 lat, które są znacznie dużo liberalne.

Milenialsi, a nawet najstarsi przedstawiciele „pokolenia Z” w Kształtach Zjednoczonych, w jeszcze większym stopniu motywowani są niesprawiedliwością i nierównością napędzaną przez manipulowanie rynkiem aktywów przez bank centralny, a też obawami przed zmianami klimatycznymi, w kontekście których prezydent Trump duzi rolę piorunochronu buntu jako kobieta zaprzeczająca zmianom klimatycznym. Wyborcy lewicowi poruszają się wyłącznie niechęcią do Trumpa, czemu wyraz dają zarówno kobiety z zamożniejszych przedmieść, jak i milenialsi. Demokraci zdobędą zatem przewagę ponad 20 mln głosów, zwiększą opiekę nad Izbą Reprezentantów, a nawet do takiego okresu przejmą kontrolę w Senacie. Powszechna opieka zdrowotna i negocjacje w kwestii cen leków znacznie ograniczą rentowność całego sektora.

9. Węgry wychodzą z UE
Węgry od momentu przystąpienia do UE w 2004 r. odnosiły ogromne sukcesy gospodarcze. Jednak piętnastoletnie małżeństwo płaci się żyć w tarapatach po tym, jak UE wszczęła procedurę założoną w art. 7, budując się na podawane przez Węgry – natomiast w sprawie premiera Orbána – coraz surowsze ograniczenia dotyczące wolnych mediów, sędziów, pracowników naukowych, mniejszości i grup oddziałujących na myśl praw człowieka. Władze Węgier odpowiadają, że teren tenże po prostu się zabezpiecza, chroniąc naszą sztukę przed masową imigracją.

To niemożliwe do życia status quo, a obie cechy będą tworzyły trudności z dojściem do zrozumienia w 2020 r., kiedy procedura przewidziana w art. 7 będzie powoli procedowana w trybie UE. Premier Orbán otwarcie mówi wręcz, że Węgry są związane „braterstwem krwi” z renegatem – Turcją, w przeciwieństwie do reszty Europy, co ma dużą zmianę retoryki, która zbiega się w sezonie z transferami z UE, ale zaniknie w czasu najbliższych dwóch lat. Węgierska waluta, forint (HUF) straci na ceny, a kurs w parze EUR/HUF wyniesie 375, ponieważ rynki będą się obawiały wycofania lub odwrócenia przepływów kapitałowych, gdy przedsiębiorstwa z UE będą jeszcze rozważać swoje inwestycje na Węgrzech.

10. Azja uruchomi nową walutę rezerwową, aby uniezależnić się od dolara
Azjatycka, wspierana przez Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych cyfrowa waluta rezerwowa obniży indeks dolara amerykańskiego o 20 proc. i sprawi spadek ceny dolara o 30 proc. w sądu do dobra. Aby stawić czoła nasilającej się rywalizacji handlowej i chorobom powiązanym z rosnącymi zagrożeniami ze perspektywy Miej Połączonych w odniesieniu do dolara amerykańskiego i ochrony nad finansami światowymi, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych utworzy nowe aktywo rezerwowe, azjatyckie prawo ciągnienia, czyli ADR, przy czym 1 ADR odpowiadać będzie 2 dolarom amerykańskim, co zrobi z ADR największą część walutową na świecie. Projektem tego dzieła jest dedolaryzacja handlu regionalnego.

Lokalne gospodarki zawrą wielostronne porozumienie w kwestii prowadzenia całego handlu w tym kraju wyłącznie w ADR, przy czym najwięksi eksporterzy ropy naftowej – Rosja i światy OPEC – chętnie podpiszą taką zgodę ze powodu na rosnące uzależnienie od rynku azjatyckiego. Redenominacja wielkiej ilości światowego handlu i oddzielenie jej od dolara amerykańskiego spowoduje, że Stany Związane będą odnotowywać coraz mniejszy napływ materiałów na finansowanie swojego podwójnego deficytu. W czasu zaledwie kilku miesięcy USD straci na ceny 20 proc. w sądu do ADR i 30 proc. w sądu do dobra, przez co cena złota spot w 2020 r. znacznie przekroczy 2 000 dol. za uncję.

 

Zobacz również pożyczki na 500 plus

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments